Kaip išsirinkti atostogas?

Kaip išsirinkti atostogas?

Norite atostogų? Nežinote nuo ko pradėti? Šis straipsnis padės Jums rasti būda, kaip pasirinkti tinkamas atostogas. Kada keliauti, kur keliauti ir kuom užsiimti planuojamų atostogų metu.

Atostogų reikia mums visiems. Atitrūkti nuo kasdienynės, pakeliauti, pažinti pasaulį, kitas kultūras. Tačiau, kartais pamastymas apie galimas atostogas ir užsibaigia tiesiog pamastymu. Kartais yra pasimetama tarp galimų pasirinkimų, tarp šalių įvairovės, į kurias galima vykti, tarp metų laikų, kada gi būtu patogiau vykti į kurį kraštą. Kaipgi iš visų šalių, miestų, viešbučių ir kitų galimų pasirinkimų rasti tai, kas Jums būtu tinkamiausia?

Biudžetas

Tai bene svarbiausias aspektas planuojantis kelionę. Galimi atostogų variantai labai priklauso nuo to kokią pinigų sumą Jūs galite joms skirti. Todėl yra labai patartina apsiskaičiuoti kiek pinigų Jūs galite skirti visoms atostogoms, nes nuo to priklausys ir atostogų ilgis. Neužmirškite atsidėti pinigų atsargai.
Svarbu yra susipažinti su vietine valiuta, pasidomėti kokios kainos ten vyrauja už Jus dominančias veiklas, taip pat ir restoranuose.

Kada?

Kelionę derėtų pradėti nuo laiko planavimo. Kada gi Jūs galite ir norite vykti atostogauti? Pasirenkama kryptis gali labai priklausyti nuo to ar planuojamos atostogos yra žiemos metu, ar vasaros. Net jei į Jūsų planus yra įtrauktos vasaros atostogos, o dabar yra žiema (arba atvirkščiai), pradėti planuoti nėra per anksti. Kuo daugiau laiko skirsite kelionės planavimui, tuo didesnė tikimybė yra, kad rasite Jus labiausiai dominantį kraštą ir atsirinksite Jus dominančia informaciją apie kraštą į kurį vykstate, gausite patogius ir finansiškai įkandamus skrydžio bilietus ir viešbučio kambarius, ir apturėsite įdomias atostogas, kuriose neteks išgyventi nemalonių staigmenų.

Kur?

Atostogų kryptis reikalauja kone daugiausiai apmastymų. Juk galime rinktis iš septynių žemynų, daugelyje kurių yra dešimtys skirtingų šalių. Ką jau kalbėti apie miestų, valstijų ar kaimelių pasirinkimus kiekvienoje jų.

Pasirinkimų galimybė gali gerokai apmažėti apsvarsčius Jūsų atostogoms paskirtą biudžetą, ir nusprendus kokio gi pobūdžio atostogų Jūs, ir žmonės su kuriais vykstate, norite. Ar tai bus labiau poilsinio tipo kelionė, kur galėsite didžiąją laiko dalį drybsoti prie baseino, ar paplūdimyje, mėgautis ramybe ir niekeno netrukdomi gerti kokteilius ir skaityti knygas, ar norite pažintinio tipo kelionės, kurių metu norėsite dalyvauti ekskursijose, keliauti po keletą skirtingų vietovių, užsiimti aktyvia veikla.

Jei į užsienį vykstate ne pirmą kartą, nebekartokite jau turėto maršruto, leiskite sau pažinti kitus kraštus, plėsti savo akiratį, pamatyti šį tą daugiau ir ką nors naujo.
Tačiau, neužmirškite apgalvoti tokių dalykų, kaip kultūra ir maitinimas. Prieš pasiryždami vykti į naują kraštą, gerai juo pasidomėkite. Susipažinkite su jo kultūra, tuom, kaip ten rengiasi vietiniai žmonės – galbūt ir Jums gali tekti laikytis tam tikrų jų aprangos reikalavimų, kaip kad plaukų, kojų ir pečių pridengimas musulmoniškuose kraštuose. Pasidomėkite šalies įstatymais, kartais, tai kas Jums atrodo nekalta, kituose kraštuose už tai gali tekti mokėti dideles baudas, o galbūt, dėl Jūsų bagažo turinio Jūsų net neįsileis į šalį – įsivežti kramtomą gumą į Singapūrą yra griežtai draudžiama.
Susipažinti su maisto pasiūla Jus dominančiame krašte irgi yra svarbu. Galbūt tai, kas įeina į tradicinį šalies patiekalą gali Jums sukelti alergiją, o galbūt Jūs tiesiog negalite pakęsti jūros gėrybių, tačiau vien tik šios yra siūlomos daugelyje šalies restoranų.

Siekdami įtilpti į minimalų biudžetą, apsvarstykite tokius, tarp daugelio turistų populiarius kraštus kaip Egiptas, Turkija, Ispanija ar Graikija. Sezono metu šie kraštai iš Lietuvos oro uostų dažniausiai yra pasiekiami tiesioginiais skrydžiais, ypatingai jei perkate atostogų paketą iš turizmo agentūrų.

Laiko adaptacija ir aklimatizacija

Trokštamas atostogų tipas sumažina galimų šalių pasirinkimus ir tuom, kad norint apturėti pailsėti leidžiančias atostogas, būtu nepatartina vykti į tolimesnius kraštus, kur tektų pereiti laiko kaitos adaptacinį periodą. Taip Jūs tik prarastumėte keletą poilsio dienų.

Jei turite kokių nors sveikatos problemų, ar sunkumų adaptuojantis prie kitokio, nei įprasta klimato, Jums būtu nepatartina vykti į kraštus, kur tektų pereiti aklimatizaciją – organizmo prisitaikymo prie pakitusių metereologinių sąlygų procesą. Sunkumai adaptuojantis prie kitokių orų sąlygų iš Jūsų taip pat gali atimti kelias atostogų dienas.

Galbūt Jums gali būtu pavojinga vykti į itin šiltus kraštus, kur dėl kaitrios saulės galite jausti silpnumą, ar gali sutrikti Jūsų organizmo termoreguliacija. Jei vis tiek ryžtatės vykti į karščiu pasižyminčias šalis, būtinai gerkite daug skysčių, tepkitės apsauginiais kremais ir slėpkite galvą apdangalu. Įsidėmėkite, kad vykstant į tokio klimato šalis, aklimatizacija gali trukti apie 3 dienas.

Vykstant į šaltuosius kraštus, aklimatizacija gali trukti netgi ilgiau – apie 5 dienas. Jums gali iškilti sunkumų taikstantis prie ypatingų poliarinės dienos ar nakties ritmų. Tokiu atveju, palengvinti aklimatizacija Jums gali vartojimas maisto produktų turinčių jodo ar kalcio.

Keliaujant į kalnuotas vietas, Jums reikės prisitaikyti prie sumažėjusios atmosferos, galimo deguonies trūkumo, todėl į kalnus nepatartina vykti žmonėms turintiems kraujospūdžio sutrikimų. Galima jausti silpnumą, galvos svaigulį ir kitus nepatogumus. Norint palengvinti aklimatizaciją tokiomis sąlygomis būtu patartina vartoti rūgščius vaisius.

Veikla

Kiekvienas kraštas turi kuom sudominti net įnoringiausią keliautoją, tereikia veiklos paieškai paskirti užtektinai laiko.
Niekas be Jūsų negali pasakyti kokio tipo atostogos Jums būtu tinkamiausios. Geriausiai pažintį savo charakterį ir suprasti savo norus, bei poreikius galite tik Jūs.

Jei turite energingą, cholerišką charakterė vargu ar Jums tiktų atostogos su ištisiniu gulėjimu paplūdimyje, ar leidžiant ilgus vakarus prie židinio medinėje trobelėje giliai miške. Labiau tikėtina, kad Jus domintų aktyvios atostogos, reikalaujančios didelio fizinio, bei emocinio krūvio. Galbūt Jus sudomintų turistiniai žygiai, kopimai į kalnus, nardymas, slidinėjimas, ar kitos veiklos. Taip pat, tikėtina, kad Jums įdomiau keliauti būtu kartu su didesne kompanija.

Ramesniems žmonėms, galbūt jau ir kasdienėje veikloje patiriantiems daug streso ir norintiems pailsėti nuo gyvenimiško adrenalino, tikėtina, kad labiau tiks atostogos toliau nuo didmiesčių, nuo aktyvių veiklų, ir arčiau prie ramios gamtos, ar atostogos lankantis dominančiuose muziejuose, parodose, koncertuose, skaitant ir t.t. Taip pat tikėtina, kad tokiems žmonėms gali patikti atostogauti vieniems, ar tik su šeima, itin artimais žmonėmis, mažoje kompanijoje.

Paskirktite užtektinai laiko susipažinti su Jūsų išsirinkto krašto siūlomais lankytinais objektais, galimomis veiklomis. Galbūt kur nors vyksta Jus dominantis festivalis, karnavalas, ar kitokio pobūdžio renginys, kuriame norėtumėte sudalyvauti, o gal miestas yra pilnas įdomių muziejų, istorinių statinių, ar ten netrukus atsidarys Jus dominanti paroda.

Neturėdami didelės patirties organizuojant keliones, visuomet galite pasidomėti tuom, ką siūlo įvairios turizmo agentūros. Kad būtu lengviau, sutaupytumėte laiko, iš jų galite įsigyti kelionių paketus, su jau suplanuotomis veiklomis kiekvienai dienai. Taip pat, galite paklausinėti savo draugų ar pažystamų, kuriems jau yra tekę lankyti Jūsų išsirinktame krašte, galbūt jie galės Jums pasiūlyti įdomią veiklą.

Atostogaujant drauge

Daugelis mūsų turime šeimas, artimus draugus, ar nuolatinius atostogų kompanijonus, su kuriais yra planuojama vykti į kėlionę. Artimi žmonės nebūtinai sutaria visais klausimais. Nuomonės dažnai gali skirtis renkantis atostogų tipą ir kryptį.
Vykdami kartu su didele kompanija, šeima ar draugais, atosogų krypties rinkimasį galite paversti linksmu žaidimu, kai kiekvienas asmuo parenkdamas projektą apie jį dominantį kraštą, kur pateiktų planuojamą reikalingą biudžetą, galimus veiklos variantus, mėgintu ir kitus savo būsimų atostogų kompanijonus sudominti tuo pačiu.

Vykstant atostogauti su vaikais, nebūkite savanaudiški ir kėlionės tikslą, bei kasdienę veiklą planuokitę taip, kad ir mažiesiems būtu įdomu ir šie taip pat galėtu pasidžiaugti išvyka.

Vykstant atostogauti ne vienam svarbu yra suprasti, ar Jūs ir kiti norite pailsėti „nuo“, ar „su“. Žmonės kartais pavargsta vieni nuo kitų, ypatingai gyvenant glaudžiai šeimoje. Tokiu atveju, nenorint gadintis atostogų pykčiais, yra dvi išeitys – galite vykti atostogauti atskirai, arba, pasirinkti tokią atostogų vietą, kuri savo siūlamomis veiklomis, tiktu visiems. Galėtumėte apsistoti toje pačioje vietoje, tačiau dalį kiekvienos dienos leisti atskirai, užsiimti skirtinga veikla, o dienos pabaigoje kiekvienas turėtume ką vienas kitam papasakoti.

Kiti patarimai

Atostogas planuokite atsakingai. Paskirkite užtektinai laiko, kad atrastumėte Jums ir Jūsų kompanijonams labiausiai derantį atostogų variantą. Užsitikrinkite užtektiną laiko tarpą savo atostogoms. Atostogaujant per trumpai, galite patirtį daugiau streso per itin trumpą laiką stengdamiesi nuveikti ir pamatyti daugiau, nei galite. Tačiau, po itin ilgų atostogų, gali būti sunku sugrįžti į kasdienę rūtiną ir darbą. Patartiniausia savo atostogoms būtu skirti 1-2 savaites ir, po grįžimo, pasilikti dar kelias laisvas dienas iki tol kol reikės grįžti į darbą.

Prieš kelionę būkite įsitikine, kad Jūsų asmens dokumentas (pasas, asmens tapatybės kortelė) galios visu Jūsų kelionės metu. Jei vykstant reikalingas pasas, jo galiojimo laikas turėtų būti toks, kad grįžus iš kelionės jis galiotų dar bent 6 mėnesius. Taip pat neužmirškite išsiaiškinti, ar vykstant į Jūsų norimą šalį nereikia vizos. Norint ją gauti, kartais prireikia daug laiko. Pasidomėkite skiepais, kuriuos yra reikalaujama, ar rekomenduojama pasidaryti prieš vykstant į Jūsų norimą kėlionę. Jei norite ir reikia, pasirūpinkite ir kelionės draudimu.

Prisiminkite ir tai, kad viską perplanavus, vis tiek yra didelė tikimybė, kad teks susidurti su nepatogumais, dėl kurių tik dar labiau pergyvensite. Geriausia atostogų metu išmokti atsipalaiduoti ir susitaikyti su tuom, kad nenumatyti dalykai gali pasitaikyti bet kada, bet neleiskite jiems sugadinti Jūsų kelionės ir geros nuotaikos.